top of page
  • Yazarın fotoğrafıShiv

İnsanoğlu

Güncelleme tarihi: 7 Oca 2022

Dünya üzerindeki en yanlış canlıdır demek abartı olacak belki ama bu kendi düşüncem.


Din-iman-tanrı kısmını bir kenara koyarsak diğer her canlı gibi insanoğlu da bu dünyadaki materyallerin bir ürünüdür. Evrim sürecinin ortaya koyduğu en vahşi ürün ve belki de en kompleksidir(!).


Her dünya canlısı gibi insanoğlu da uzun yıllar boyunca Dünya ve onun yargıcı evrim tarafından test edildi ve günümüzdeki modern haline evrildi. Fakat modern insanın oluşturduğu kapital yapı, bu yargıca rüşvet vermeye başladı ki bu sayede insanoğlu bu testten kendi bulduğu yöntemlerle kaçmaya başladı. (Yargıç için bkz: survival of the fittest)


Dünyanın -senin varoluş sebebinin-, insanı test etmesi gerektiğini düşünüyorum. Senin bu hayatı yaşayıp yaşamayacak kadar kutsal olup olmadığını, 'para kazanma' üzerine kurulu sistemin değil, asıl adil ve dengeli olan doğanın test etmesi gerektiğini düşünüyorum.


Modern insan için hayatın bir kutsallığı olmadığını, yasalar tarafından insan hayatı üzerinde gösterilen özenin illüzyondan ibaret olduğunu düşünüyorum. Bir makinenin performansını arttırmak için malzemeden kısar gibi toplumun bir bölümünden direkt vazgeçiyoruz.

Kaynayan suda köpürüp patlayan balonlardan başka bir şey değiliz. Saf enerjinin maddeleştiği noktada var olan bizler bu dünya için ne yaptığımızı tartışıyoruz.

Neden?

Bırakın binalar, yollar, tüneller devasa yapılar toprak olarak kalsın. Bunları üretmek için var olduğumuzu düşünmüyorum. Ne için var olduğumuzu bilmiyorum ama bunun için olmadığına eminim.


Belki de bir mağara adamıyım bilmiyorum, ancak modernite sayesinde doğanın karar verdiği ve anlık şartlar altında hayatta kalanın bu hayatı hak ettiğini düşünüyorum. Doğaya karşı değil onunla birlikte yaşamalıyız. Aksi taktirde psikolojik, sosyolojik, fiziksel açıdan sürekli bir sorunun insanlığı bozacağını, bir yerden patlak vereceğini ve sistemin yakıtı olan paranın verdiği 'çakma' tanrıcılıkla ile huzura ulaşamayacağımızı düşünüyorum.


Soğuyorum insanlıktan. Daha doğrusu onun egosunun kurduğu bu 'adil' sistemden. Tabii ki sadece düşünüyorum, bir çok düşüncemin safsata olduğunu bilerek.
54 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Sulu Beyin

Comments


bottom of page