top of page
  • Yazarın fotoğrafıShiv

Dövüş Kulübü

Güncelleme tarihi: 7 Oca 2022

'V for Vendetta' filmini çok severek izledim, belki defalarca. Hatta izlerken anti-kapital tutumunu yer yer Fight Club'a da benzettim. Mesela parlamento binasının atmosfere çıkışı gibi. Ama bu sefer size başka bir şey anlatacağım. Film değil, gerçek.


Theodore Kaczynski a.k.a. Unabomber, akademisyen ve başarılı bir matematikçi. Hatta Harvard mezunu. Ancak bir süre sonra sanayinin ve teknolojinin insanoğlu için oldukça zararlı olacağını düşünüyor. Daha sonra doğayı odak noktası olarak alıp bir tahtadan ev ve daktilo ile ormanda yaşıyor. Herkesin(!) hayal ettiğini şeyi yapıyor yani. Fakat fark ediyor ki insanlık, modernite durmadan düzel-e-meyecek. Bu nedenle yazdığı manifesto yayınlanana kadar bombalı ''terörist'' eylemlerine başlıyor. Devamında ise kardeşi tarafından ihbar edilip, adalete(!) teslim ediliyor. Evet, binlerce ünlem kullanacağım.


95 yılında yazılan, unabomber manifesto'sunu okuduktan sonra 'Fight Club' filmi için "acaba buradan esinlenilmiş bir senaryo olabilir mi?" dedirtiyor insana.


Tabii ki saçmalıyorum, her zamandaki safsatalardan biri işte. Film herkesin(!) aklındaki anti-kapital düşüncenin sinemaya harika bir uyarlanması. iyi seyirler.


''our great depression is our lives.''

44 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Sulu Beyin

Commenti


bottom of page