top of page
  • Yazarın fotoğrafıShiv

Açıklama

Güncelleme tarihi: 4 Oca 2022

Ne kadar keskin ya da yara açıcı eleştirdiğimi bilmiyorum. Sadece kendi düşüncelerimi yazıyorum. Hatta bazen kendimle konuşmalarımı, kelimelere döküyorum. Hepsinin safsata olduğunu söylüyorum zaten. Ancak insan olarak en büyük hatalarımızdan biri; soru sormayı becerememek ve sorulan soruyu derinleştirmek yerine neye cevap verdiğimizi bilmeyerek cevap vermek.


Olayı tam anlamıyla kavramadan nasıl bu kadar eminsin cevabından. İçindeki narsist kişiliğe sesleniyorum. Senin iyi biri olduğunu biliyorum ama o narsist sanrının seni yönetmesine izin vermemelisin. Kendi düşüncelerini analiz etmeden, filtrelemeden seni ezmesine izin vermemelisin. Daha o soruda keşfetmen gereken yüzlerce cevap varken, sen egonu tatmin etmek için, ne içi ne de dışı dolu bir cevap vermeyi tercih ediyorsun.


Şimdi gelelim asıl konuya. Sadece eleştirdiğimin ben de farkındayım. İnan, bunu ben 28 senedir yaşıyorum. Herhalde fark etmişimdir ben de, değil mi ?


Amacım eleştirerek bir şeyler kurmak. Deneme yanıma yoluyla, bir şeylerin içini delmek yerine, artık etraflıca düşünüp olayı kafamda belki yüzlerce kere simüle ediyorum. Farklı çerçeveleri deniyorum. Boşta bir perspektif bırakmamaya çalışıyorum. İçimdeki çok bilmiş aceleci herifi dizginlemeye çalışıyorum. "Yeter artık oradan bakınca bir şey göremeyeceksin" dese bile inadına gidip oradan bakıyorum. Çünkü bu işin çözümü hız değil, olmayacakta.


Farkında değiliz belki de ama üzerinde bulunduğum ana sıkıntılardan biri olan yozlaşmanın temelinde gereksiz hız yatıyor. Bu yarış hissi, hırs, haset hepsi hız ihtiyacından besleniyor ve büyüyor.


Bu nedenle "bunu böyle yapalım, bunu şöyle kuralım, oradan gidelim, bunu getirelim" demiyorum. Sadece değiştirilmesi gereken parçalardan, hatalı parçalardan bahsediyorum. Hatalı durumun sistemi nasıl etkilediğini dile getiriyorum.


Sistem kurabilir miyim bilmiyorum, belki de asla. Ama bu sistemin temelinde yatan dinamiklerin demode olduğunu, artık işe yaramadığını ve değişmesi gerektiğini biliyorum ve dile getiriyorum. Hatta her parçasının.


Bu arada daha kendinizin bile etraflıca düşünmeden dile getirdiğiniz safsataları, bir çoğumuz zaten düşünüyor. Doğru ama alfa olmak bunu gerektirir. Geldiği gibi sıç ortaya.


Bu kadar hakim bey.

Kapak Fotoğrafı: The Truman Show

27 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Sulu Beyin

Comments


bottom of page